Изгнание и музика

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание в различни исторически контексти и при различен завършек на личната им драма. Книгата разказва както за творци, чиито съзидателни способности са останали непокътнати, така и за такива, при които вдъхновението напълно е секнало. Подкрепена с множество конкретни примери, свързани с живота и творчеството на редица световноизвестни композитори, книгата разглежда въпроса за отражението на драматичните събития от историята на човечеството върху индивидуалното творчество на гениалните личности.

Кратка визитка на автора:

Етиен Барилие (роден през 1947 г.) е швейцарски писател, философ и културолог, преводач, преподавател в Лозанския университет. В центъра на творчеството си поставя историята на идеите и теорията на изкуствата, особено музиката, която присъства трайно, както в художествените му творби, така и в есеистиката му. Носител на множество литературни награди, както и награди за есеистика.

Кратка визитка на преводача:

Тодорка Минева е литературен преводач и главен редактор на издателство „Сонм“. Завършила е философия с втора специалност френски език в СУ „Климент Охридски“. В неин превод са публикувани повече от 60 творби както от областта на съвременната хуманитаристика (Еманюел Левинас, Пол Рикьор, Жан Старобински и др.), така и от тази на художествената литература (Андре Жид, Емил Верхарен, Маргьорит Дюрас и др.). За превода на „Изгнание и музика“ на швейцарския писател и философ Етиен Барилие през 2024 г. ѝ е присъдена специалната стипендия за високи постижения „Регула Реншлер“ на Асоциацията към Преводачески колеж „Лорен“ в Швейцария.

Населено място, в което се чете:

 

Този сайт използва бисквитки, за да подобри работата си. Можете да изключите бисквитките от настройките на браузера си.